Dětská léčebna – Krvavice/HR/

Názov objektu: Dětská léčebna
GPS lokalizácia: N 43.322741, E 16.984708  
Dokumentácia:  [icon name=“icon-camera“] 

Nedaleko Makarské riviéry pod obcí Krkavica se v hustém borovém lese nachází opuštěný komplex, který kdysi sloužil jako dětská léčebna a rehabilitace dětí s chronickým plicním onemocněním pro klienty tehdejší pojištovny jugoslávské armády. Zařízení zůstalo po mnoho let pro širokou i odbornou veřejnost prakticky neznámé.

Objekt byl postaven v letech 1963 – 1964 a až do roku 1980 sloužil svému účelu. Architektem této jedinečné a futuristicky vypadající stavby je Rikard Marasović. Ale já jsem se na první pohled nemohl ubránit pocitu, že na toto místo přistáli mimozemštané a zapomněli odletět. Každopádně se jedná o jedinečnou ukázku moderní chorvatské architektury. Je také reprezentativním příkladem tzv. kritického regionalismu a harmonického působení vztahu architektury s krajinou. Později, během jugoslávské války, se stala i útočištěm pro mnoho uprchlíků z postižených oblastí.

Hlavní budovu představuje obří kruhový prstenec, který se tyčí na obřích sloupech. V něm jsou pokoje pro děti. Každý z těchto pokojů měl i pokoj pro zdravotní sestru. Byly důmyslně vymyšlené a např. okna byla nastavena tak, aby maximálně využívala denní světlo a na vnitřku pláště budovy nechyběla ani další okna pro ventilaci. Vzhledem k poloze je z dětských pokojů, ale i ze střešní terasy krásný výhled na moře a z druhé strany na tyčící se hory. V přízemí se nacházel víceúčelový prostor – jídelna, herna, televizní místnost a jiné společenské prostory, které jsou spojené s dětským patrem dvouramennou obří rampou. Působivý musel být i interiér budovy ze kterého se bohužel kromě pár ztrouchnivělých židlí a povalující se rozbité ledničky nic nedochovalo.

Dnes je budova opuštěná, zpustošená a zanedbaná. V posledních letech byly vyvíjeny tlaky na chorvatské ministerstvo kultury jak z řady veřejnosti, tak i z okruhu architektů a stavařů, aby se tato stavba dostala na seznam chráněných architektonických skvostů moderní doby. Zatím se tak nestalo.

Článok a fotografie poskytol Leeboy – Ďakujeme.

Objekt na mape: 

 

Fotogaléria (stav k 21.07.2016):

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.