Názov objektu: Rekreačné zariadenie TATRAVAGÓNKA a.s.
GPS lokalizácia: N 49.029667, E 20.332852
Dokumentácia: [icon name=“icon-camera“] [icon name=“icon-facetime-video“]
Rekreačné zriadenie patrí pod katastrálne územie obce Hozelec vzdialenej približne 7 km od mesta Poprad. Napriek tomu k nemu vedie prístupová cesta cez obec Gánovce, ktorá je známa mnohými atrakciami (kúpele, kostrový nález neandertálca, plačúca Gánovská skala …) Prítomnosť liečivých prameňov a krása okolitej prírody boli pravdepodobne dôvodom realizácie stavby tohto zariadenia.
Zariadenie ponúkalo okrem konferenčnej miestnosti aj jedáleň s vlastnou kuchyňou a skladmi na potraviny. Množstvo izieb s vlastnými sociálnymi zariadeniami zabezpečovalo pohodlné ubytovanie rekreantom. Plány na rozšírenie ubytovacej kapacity zariadenia naznačuje veľká prístavba s množstvom izieb. Dostavbu zastavila divoká privatizácia z čias vlády Vladimíra Mečiara, keď sa dovtedy fungujúci štátny podnik Tatravagónka s počtom zamestnancov okolo 1900 pretransformoval na viaceré akciové spoločnosti. V roku 1996 sa do vedenia spoločnosti dostali aj napriek tvrdeniam vtedajšej vlády, že 51 % akcií budú vlastniť zamestnanci rôzne záujmové skupiny. Väčšinový balík akcií Tatravagónky síce získala zamestnanecká akciovka VAPOP, ale majoritu v nej kontrolovala spoločnosť Vagón Holding s výrazným vplyvom iného slovenského výrobcu vagónov ŽOS Trnava pod vedením Vladimíra Poóra. V roku 1997 prebral vedenie Tatravagónky na základe vynútene podpísanej plnej moci od zavraždeného prednostu Okresného úradu v Poprade a akcionára – Vladimíra Bachledu predstaviteľ podsvetia Peter Steinhübel, prezývaný Žaluď. Tým bol osud spoločnosti spečatený a podsvetie tak ovládlo tento strojárenský gigant. Steinhübel vydržal vo vedení spoločnosti len 2 roky, keďže ho v Bratislave zavraždili. Väčšie šťastie mal v roku 1999 popradský podnikateľ Ondrej Žemba, ktorý unikol smrti, ktorú si objednala SIS a o dva roky neskôr sa postavil do čela Tatravagónky ako jej spolumajiteľ a šéf dozornej rady. Údajný boss podtatranského regiónu vydržal na horúcej stoličke až do roku 2006, keď o akcie Tatravagónky prišiel v exekúcii. Približne 84 % balík následne ovládla investorská skupina Optifin Invest podnikateľov Alexeja Beljajeva a Michala Lazara. Za ich vedenia sa spoločnosť postavila na nohy a v súčasnosti vykazuje zisky.
O samotnom objekte sa nedajú zistiť takmer žiadne bližšie informácie. Z obecného úradu Hozelec, do ktorého katastrálneho územia stavba patrí sme dostali strohú odpoveď, aby sme kontaktovali majiteľa objektu. Spoločnosť Tatravagónka a.s. Poprad na náš e-mail so žiadosťou o poskytnutie základných informácií doteraz nereagovala.
Čo bude ďalej s týmto rekreačným zariadením je otázne.
Objekt na mape:
Fotogaléria (stav k 20.08.2016)
Video: