Hotel Panorama (Motel Sljeme) – Rijeka

Názov objektu: Motel Sljeme
GPS lokalizácia: N 45.354995, E 14.336845
Dokumentácia: [icon name=“icon-camera“] [icon name=“icon-facetime-video“]

Hotel Panorama tiež nazývaný aj Motel Sljeme (pôvodný názov) bol postavený na základe projektu od architekta Iva Vitićeho v roku 1965 a zároveň bol ohodnotený ako najlepšie architektonické riešenie Juhoslávie. Na severnej strane hotel lemuje hlavná cesta. V rokoch 1969 až 1977 tvorila táto cesta závodnú dráhu a v hoteli sa stretávali významné motoristické osobnosti. Rok 1977 bol posledným rokom, kedy sa organizovali preteky, keďže počas pretekov došlo k dvom úmrtiam. Južná strana hotela je obrátená do Kvarnerského zálivu a ponúka krásny výhľad na mesto Rjeka.  V hlavnej hotelovej budove sa na prízemí nachádzala recepcia a reštaurácia. Na prvom poschodí bolo 15 izieb. Súčasťou objektuje je aj samostatne stojaca malá budova, ktorá bola kedysi obchod.  Ďalší pavilón s izbami, ktoré majú výhľad na Opatiju a Kvarner, bol spojený s hlavnou budovou pomocou verandy.

sljeme old

Do roku 1996 bol hotel využívaný ako školiace stredisko slúžiace pre vzdelávanie kuchárov a čašníkov. O rok neskôr bol hotel odovzdaný ako náhrada za dlhy lodiarskej spoločnosti. Pôvodný zamestnanci postupne odchádzali do dôchodku a tak sa hotel stával opusteným. Ešte do roku 2006 bol hotel strážený ochrankou, aby sa zabránilo jeho devastácii. V súčasnosti to už tak nie je a hotel je voľne prístupný a preto chátra.

O jeho záchranu sa snaží skupinka nadšencov združenia pre súčasné umenie – iniciatíva „Motel Trogir“ pod vedením Nataše Bodrozic. Upozorňujú verejnosť na kultúrnu a architektonickú hodnotu tohto Vitićeho diela.

Hotel na mape:

51000, Rijeka, Chorvátsko

Fotogaléria:  (stav k 25.06.2014)

Video:

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.