Liečebný dom Machnáč – Trenčianske Teplice

Názov objektu: Liečebný dom Machnáč
GPS lokalizácia: N 48.907809, E 18.173671
Dokumentácia:  [icon name=“icon-camera“]

Machnáč patrí medzi najznámejšie funkcionalistické budovy Slovenska. Hlavným architektom bol Jaromír Krejcar z Prahy, ktorý svoj projekt predstavil v roku 1930. Dostavaný a otvorený bol v roku 1932 a na šiestich podlažiach ponúkal ubytovanie v 58 izbách. Všetky dvojlôžkové izby mali navyše balkón. Budova má asymetrický tvar písmena T. V nižšej budove sa nachádzali spoločensko-stravovacie zariadenia, vo vyššej už spomínané izby. Na širokých chodbách boli umiestnené voľne stojacie stĺpy. Komfort pre ubytovaných dopĺňali okrem sauny aj piesočné pláže umiestnené na otvorených terasách. Liečebný dom slúžil iba v lete a preto jeho technické prevedenie (hrúbka stien, presklenné časti len s jedným sklom) robia problémy pri celoročnom využití budovy. V roku 1989 bol zaradený medzi kultúrne pamiatky.

V súčasnosti budova chátra, jej majiteľ nemá dostatok finančných prostriedkov na rekonštrukciu, jedným z dôvodov je aj špecifikácia budovy a jej nepripravenosť na celoročné využívanie. Aj z tohto dôvodov ju nájdete v inzercii mnohých realitných kancelárii.

Hotel na mape:

914 51 Trenčianske Teplice, Slovenská republika

Fotogaléria: (stav k 05.06.2016)

Poďakovanie: Touto cestou by sme chceli poďakovať Lenke Š. zo Žiliny za fotografie, ktoré boli s jej súhlasom uverejnené vo fotogalérii k článku.