Kúpele Borda – Košický Klečenov

Názov objektu: Kúpele Borda
GPS lokalizácia: N 48.755816, E 21.525201 
Dokumentácia: [icon name=“icon-camera“] [icon name=“icon-facetime-video“]

Niekdajšie kúpele sa nachádzajú v lesnom prostredí katastra obce Košický Klečenov neďaleko hlavného ťahu v smere Košice – Michalovce. Pomenovanie kúpele pramení z histórie, keď tieto priestory využíval posledný známy súkromný vlastník – grófka Alžbeta Forgáčová ako výletné a poľovnícke miesto rodiny. V tom čase (rok 1938) sa tu okrem hlavnej budovy nachádzal aj malý domček, kde grófka prijímala návštevy. Okrem toho, sa v areáli kúpeľov nachádzala aj kaplnka sv. Alžbety. Kúpele tvorili tri plytšie kaskádovité bazény, kde sa priatelia A. Forgáčovej a jej manžela K. Waldbotta liečili, a to okrem iného aj prikladaním pijavíc. V roku 1938 musela rodina z politických dôvodov opustiť krajinu, odchodom do Maďarska a neskôr až do Kanady.

Počas II. svetovej vojny boli kúpele z tohto dôvodu opustené. Za liečivou vodou tu však ľudia chodili aj naďalej. Po vojne, v 50. rokoch došlo k opätovnému sprevádzkovaniu, pokusy o využitie historických objektov i atraktívneho prostredia pretrvávali až do roku 1962. Vznikla tu lesnícka učňovská škola, ktorá nemala dlhé pôsobenie. V roku 1962 objekty prevzala Jednota, ktorá dala pôvodný domček Alžbety Forgáčovej zbúrať, na hlavnej budove sa pristavalo poschodie a tak vznikla veľká kúpeľná ubytovňa s reštauráciou. Postavila sa aj budova vaňových kúpeľov, kde sa v ohrievanej železitej vode liečili reumatici. Prestavaný objekt sa začal využívať na rôzne politické školenia, najmä KSS a ROH.

v00002

Zdroj: www.abov.vucke.sk

V roku 1972 sa za areálom kúpeľov postavili malé chatky, ktoré slúžili ako pioniersky tábor. V ubytovni mohlo byť ubytovaných až 70 detí, ostatní bývali v chatkách. V druhej polovici sedemdesiatych rokov sa charakter pionierskeho tábora zmenil na medzinárodný. Navštevovali ho Slováci, Česi, Maďari, Poliaci, ale hlavne deti zo Sovietskeho zväzu. V zime sa tu organizovali školy v prírode. V tomto období už kúpele neboli určené pre verejnosť, miesto sa zároveň stalo rekreačným strediskom VSŽ. Postavila sa tu nová rekreačná chata SZM VSŽ. Medzinárodné pionierske tábory tu definitívne skončili v prvej polovici osemdesiatych rokov.

Po spoločenskom prevrate v roku 1989, získala od VSŽ kúpele cirkevná organizácia Saleziáni dona Bosca. Konali sa tu stretnutia veriacej mládeže. V súčasnosti sú kúpele nevyužívané a nefunkčné. Z pionierskych domčekov sa stali luxusné chaty na súkromnom pozemku so zakázaným vstupom.

Kúpele na mape:

044 45 Košický Klečenov, Slovenská republika

Fotogaléria: (stav k 11.02.2015)

Video:

2 thoughts on “Kúpele Borda – Košický Klečenov

  1. …ako to že cigoši ešte nevyrabovali tie železné zárubne…je ich tam aspoň 20…kopa železa + to zábradlie… 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.