Kúpele Korytnica – Liptovská osada /SK/

Názov objektu: Kúpele Korytnica
GPS lokalizácia: N 48.890049, E 19.284867
Dokumentácia: [icon name=“icon-camera“] [icon name=“icon-facetime-video“]

Liečivé korytnické pramene údajne objavili lesní robotníci v 14. storočí, prvá písomná zmienka o nich pochádza z roku 1233. Prvé liečebné domy v doline boli postavené v roku 1824.  Po výstavbe začala celá osada prekvitať, tešila sa návalom turistov zo širokého okolia ale aj zo Sovietského zväzu. Liečili sa tu pacienti trpiaci rôznymi tráviacimi ťažkosťami, ale aj cukrovkári či málokrvní. Voda s vysokým obsahom vápnika pomáhala aj pri predchádzaní osteoporóze. Po 2 veľkých požiaroch v roku 1911 a 1921 bola väčšia časť kúpeľov úplne zničená.

Úpadok kúpeľov údajne začal už po prvej svetovej vojne. Kúpele boli vo vlastníctve štátu až do roku 1995, keď ich sprivatizovala FLK, a.s.. Spoločnosť skončila v roku 2002 v konkurze, pretože zdravotné poisťovne prestali preplácať kúpeľnú liečbu. Kúpele pre verejnosť zatvorili.

 korytnica_old

Areál kúpeľov kúpil v konkurze nový majiteľ – firma Euro-minerál. Tá mala záujem iba o plničku minerálnej vody Korytnica. Do modernizácie naliala milióny korún, zvyšok areálu sa snažila odpredať, no roky bola v tejto snahe neúspešná a prázdne budovy medzitým pustli. Dnes sú v dezolátnom stave. Spodnú časť bývalých Kúpeľov Korytnica vrátane plniarne minerálnej vody kúpila v roku 2013 spoločnosť Amos-Services. V kúpeľoch plánuje investovať. K pôvodne jedinému funkčnému prameňu Jozef sa podarilo obnoviť ďalšie štyri s názvami Vojtech I a II, Žofia a Antonín.

Kúpele na mape:

Lazovná 10, 974 01 Banská Bystrica, Slovensko

Dokumentácia:  (stav k 06.06.2015)

 

Video:

Autor: CITYTIGERSS

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.