Kuneradský zámok – Kunerad /SK/

Názov objektu: Kuneradský zámok
GPS lokalizácia: N 49.084788, E 18.739323 
Dokumentácia: [icon name=“icon-camera“] [icon name=“icon-facetime-video“]

Kuneradský zámok leží čiastočne ukrytý v lesoch Svitačovej doliny, neďaleko rovnomennej obce Kunerad vo výške 600 m.n.m. Zámok bol postavený v roku 1916 za účelom rekreácie a lovu vtedajších cisárov Rakúsko-Uhorska a Nemecka. Stavba je postavená v štýle modernej secesie podľa francúzskej architektúry. Dopĺňajú ju nárožné veže, vikiere, terasy s arkádami, vonkajšie schodiská a park. Začiatok 1. svetovej vojny tento zámer zmaril a z loveckého zámku sa stalo rodinné sídlo staviteľa, grófa Ballestréma a jeho rodiny.

kunerad_old

Počas druhej svetovej vojny a Slovenského národného povstania v zámku sídlila 2. partizánska brigáda M.R. Štefánika. To sa mu stalo takmer osudným, keďže ho 25. septembra 1944 vypálili nemecké jednotky. Nemecké vojská opustili obec až 1. mája 1945.

Po vojne bol zámok v roku 1959 zrekonštruovaný a zmenil sa účel jeho využitia. Bola tu zriadená liečebňa slúžiacia na liečbu ochorení dýchacích ciest – Liečebňa SNP Kunerad. Pracovalo tu približne 40 ľudí. Liečebňa fungovala až do roku 1974, keď prebehla ďalšia rekonštrukcia. S rekonštrukciou súvisel aj prechod zámku pod Československé štátne kúpele Rajecké Teplice, neskôr Slovenské štátne kúpele Rajecké Teplice. Nakoniec zostal majetkom spoločnosti Slovenské liečebné kúpele Rajecké Teplice, a.s. až do roku 1996. V tomto roku spoločne s kúpeľmi v Rajeckých Tepliciach pri privatizácii došlo rozhodnutím Fondu Národného Majetku k predaju 51 percent akcií žilinskej firme Hydroterm, 20 percent prešlo do vlastníctva Všeobecnej zdravotnej poisťovne, 10 percent ostalo mestu Rajecké Teplice spolu s obcou Kunerad a 19 percent si ponechal v rukách FNM.

Odvtedy bol zámok využívaný len príležitostne, začínal chátrať a preto sa ho v roku 2009 rozhodol nový majiteľ zrekonštruovať a zmodernizovať. Rekonštrukcia sa začala výmenou strešnej krytiny, ktorá od poslednej rekonštrukcie spred viac ako 30 rokov už neplnila svoju úlohu a do zámku zatekalo. Práve oprava strechy spôsobila, že 10. marca 2010  zasiahol strechu zámku veľký požiar. Prečo strecha začala horieť, policajné vyšetrovanie neobjasnilo, nepomohli ani odborné posudky a prešetrovanie firmy, ktorá strechu rekonštruovala.

kunerad_poziar

Budúcnosť zámku zostáva otázna. Majitelia, ktorých zastupuje p. Zdeněk  Miškolci, viceprezident Slovenských liečebných kúpeľov Rajecké Teplice, a. s. ešte neskončili spor s poisťovňou o úplné vyplatenie poistného plnenia po požiari, už vedú ďalší spor s pamiatkármi, nesúhlasia s ich požiadavkami, akým smerom by sa mala uberať obnova pamiatky. Pokusy zámok predať boli neúspešné, rovnako žiadosť o nenávratný príspevok na obnovu kultúrnych pamiatok a žiadosť o peniaze od Slovenskej agentúry cestovného ruchu. V okolí zámku stoja aj 2 ďalšie hospodárske budovy a dom správcu, ktoré požiar nezasiahol, ale postihol ich rovnaký osud. Zámok aj s areálom je národnou kultúrnou pamiatkou.

Objekt na mape:

Fotogaléria: (stav k 20.08.2011)

Fotogaléria: (stav k 22.05.2016)

Poďakovanie: Touto cestou by sme chceli poďakovať Lenke Š. zo Žiliny za námet na článok, informácie o objekte a fotografie, ktoré boli s jej súhlasom uverejnené vo fotogalérii k článku.

Video (stav k 16.07.2017)

One thought on “Kuneradský zámok – Kunerad /SK/

  1. Nech sa všetci naši otcovia a dedovia poďakujú Hochštaplerovi s krivou chrbticou Zděňkovi Miškolcimu,k torý si dal zámoček asi dosť vysoko poistiť a potom sa náhodou chytil a zhorel ???? HA HA HA !!!!!!!!!!!!!!!! Napadá ma krásna paralela z Titanicom, ktorý si dal tiež týždeň pred slávnostnou plavbou poistiť istý J.P. Morgan u LLOYDA a z poistky
    si potom vyplatil členstvo v súkromnej SRO-čke FED.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.