Penzión Tatra – Ždiar /SK/

Názov objektu: Penzión Tatra
GPS lokalizácia: N 49.269157, E 20.266082
Dokumentácia:  [icon name=“icon-camera“] [icon name=“icon-facetime-video“]

Penzión Tatra bol prvým postaveným zariadením tohto druhu v malebnej obci Ždiar pod Belianskymi Tatrami. Jeho vznik bol podmienený vzrastajúcim cestovným ruchom, a tak sa miestny obyvateľ Pavol Heldák v roku 1929 rozhodol vybudovať penzión s kapacitou 30 lôžok neďaleko cesty smerujúcej na Tatranskú Javorinu. V roku 1937 bol penzión rozšírený takmer dvojnásobne na kapacitu 50 lôžok v 25 izbách. V tejto podobe sa zachoval až dodnes, aj keď sa po znárodnení už ako majetok štátu v roku 1950 zmenil na zotavovňu ROH Tatra. Po roku 1990 ho vrátili potomkom zakladateľa.

V súčasnosti objekt chátra, napriek tomu je dobre zabezpečený proti vstupu, všetky okná a dvere sú prekryté doskami s oznamom, že sa jedná o súkromný majetok. Noví majitelia majú záujem o jeho rekonštrukciu, v roku 2013 obec Ždiar prerušila územné konanie pre chýbajúce podklady. V roku 2014 boli doklady doplnené a konanie bolo obnovené. Ostáva len veriť, že sa to novým vlastníkom podarí a „Hotel Tatra“ ako je po novom objekt v dokumentoch nazvaný zažije opäť zašlú slávu.

Objekt na mape:

Fotogaléria: (stav k 25.06.2016)

Video:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.