Rekreačné zariadenie ZORNIČKA – Modra /SK/

Názov objektu: Rekreačné zariadenie Zornička
GPS lokalizácia: N 48.361583, E 17.313376
Dokumentácia:  [icon name=“icon-camera“]

Rekreačné zariadenie ZORNIČKA sa nachádza v Harmónii, chatovej a rekreačnej časti mesta Modra. Je to areál o ploche 5 hektárov, ktorý pôvodne patril Chemickým závodom Juraja Dimitrova. Výstavba sa začala v 60-tych rokoch minulého storočia a v nasledujúcom období boli kvôli veľkému využitiu pristavované ďalšie objekty.

Hlavnou časťou je 5-podlažná budova rehabilitačného strediska s kapacitou cca 100 lôžok. Každá izba mala vlastný balkón a sociálne zariadenie a na každom poschodí sa nachádzala malá zasadacia miestnosť. Na prízemí bola jedáleň s vlastnou kuchyňou a recepcia. V suteréne sa nachádzali rehabilitačné priestory ako sauna a vodoliečba.

zornicka_old

Druhou najväčšou budovou areálu je Chata zornička – trojpodlažný ubytovací objekt.

V areáli slúžila na ubytovanie hosťom aj koliba a 10 malých chatiek. Na športovo-relaxačné účely slúžili tenisové kurty, futbalové, volejbalové a basketbalové ihrisko, športová hala a tiež letný bazén.

Zariadenie využívali na rekreáciu najmä zamestnanci Istrochemu, konali sa tu však aj letné detské tábory, športové sústredenia a rôzne ďalšie akcie, keďže išlo o veľmi obľúbenú a lukratívnu oblasť.

Po zrušení závodov Istrochem v roku 2003, sa objekt dostal do rúk novému majiteľovi, ktorý dal areál sčasti zrekonštruovať, aby mohol slúžiť širokej verejnosti. Hotel bol obľúbeným miestom pre organizovanie firemných večierkov, pracovných akcií, svadieb a rôznych slávností, avšak aj napriek tomu celková využiteľnosť zariadenia výrazne klesala, čo potvrdilo domnienku, že ľudia v dnešnej dobe nepreferujú spôsob rekreácie, ktorý bol obľúbený v druhej polovici minulého storočia.

Veľkosť areálu, vysoké prevádzkové náklady a nedostatočný záujem verejnosti o využívanie tohoto druhu služieb urobili komplex Zornička prudko stratovým. 28. novembra 2006 bola spoločnosť SK ZORNIČKA s.r.o. zrušená a areál bol ako rekreačné zariadenie definitívne uzavretý. 23. marca 2007 predstavil majiteľ mestu Modra svoj nový zámer na realizáciu výstavby rodinných domov v tomto areáli. Mestské zastupiteľstvo mu tento zámer neschválilo, keďže ide o rekreačnú a chatovú oblasť, v ktorej sa neuvažuje s výstavbou rodinných domov. Následne ponúkol mestu celý areál na odkúpenie za 45 miliónov SK, opäť však neúspešne.

Tieto kedysi dobre prosperujúce objekty začali postupne chátrať. Areál sa stal obľúbeným miestom pre hráčov paintballu a airsoftu, ale tiež pre zlodejov a vandalov. Hlavný objekt bol dokonca zamurovaný, ani to však úplne nezabránilo rozkrádaniu a ničeniu stavby.

Zariadenie naďalej chátra a jeho ďalší osud je otázny. Šanca na obnovu objektov v ich pôvodnom koncepte a zámere je v dnešnej dobe minimálna, ak nie nulová.

Hotel na mape:

Fotogaléria:

One thought on “Rekreačné zariadenie ZORNIČKA – Modra /SK/

  1. Harmonia-hotel Zornička a okolite chatky, to sú krásne spomienky na detstvo, keď som chodila s rodičmi a bratom na dovolenky na toto miesto a rada na to spomínam. O to som smutnejšia keď som si pozrela súčasné fotky, až mi je do plaču, je to veľká škoda, to čo bolo krásne sa už nikdy nezopakuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.